Epizódok
Sóskút történelméböl
8.
Kivándorló tanító
Egy mozgalmas életpálya röpke állomásai
„Nem az a mester, aki megtanít valamire, hanem aki megihleti a tanítványt,
hogy legjobb tudását latba vetve felfedezze azt, amit már addig is tudott.”
PAULO COELHO
Szojka Ferenc |
Szojka Ferenc (1908-1986) a jómódú szőlő és- barack birtokos sóskúti Szojka család gyermekeként született 1908-ban. A tanítóképzőt 1930-ban Budapesten végezte el, s egy kis kitérő után 1932-ben már Sóskúton tanított egészen 1946-ig.1936-ban házasságot kötött Tillmann László sóskúti vezető jegyző leányával, Tillmann Erzsébettel. Első gyermekük László 1938-ban született. A sóskúti tanítók közül egyetlenként harcolt a II. világháborúban zászlósként, s a fogságot elkerülve súlyos betegen érkezett haza 1945-ben, amelyből hosszabb kórházi kezelés után gyógyult meg.
A Csehszlovák - Magyar lakosságcsere folyamán települt ki Csehszlovákiába, egyúttal előkészítendő, családjának későbbi áttelepülését, így 1947-ben sor kerülhetett a teljes család áttelepülésére is.
Kezdetben Petrova Ves faluban tanított, majd 1948-ban, miután, mint minden más sóskúti, a Szojka család is lakást, földeket kapott Pozsonyban, s ősszel már itt folytathatta tanítói pályafutását. Több iskolában tanított, majd iskolaigazgató volt egészen az 1950-es évek közepéig, amikor is hangszalagjai megbetegedtek. Többször majdnem megnémult, míg végül az orvosok tanácsára abba kellett hagynia a tanítást és elhagyni pályáját. Végül az „Új Szó” napilap szerkesztőségében nyert el lektori állást, ahol nyugdíjba vonulásáig dolgozott.
A Szojka család történetét vázolva szánjunk néhány sort egy másik tagjára, Lászlóra, a legidősebb fiúra:
Szojka László elemi iskolai tanulmányait Sóskúton kezdte el, és Csehszlovákiában folytatta.
Régi hazája nyelvét, anyanyelvi szinten mindvégig megőrizte. Középiskolai, majd egyetemi tanulmányai után gépészmérnöki diplomát szerzett és a Csehszlovák Államvasutaknál helyezkedett el, ahol a kötelező gyakorlati idő után különböző vezető beosztásokban dolgozott. 1989-től hét éven át nyugdíjazásáig, a Csehszlovák Államvasutak, illetve a Szlovák Köztársaság Államvasútjai magyarországi vezérképviselője volt. Már nyugdíjasként 2000-ben - érdekes epizódként - a MÁV szlovákiai képviselőjeként tevékenykedett.
Szakírói tevékenységeként számos könyve jelent meg, s mai is folyamatosan publikál a helyi szakmai folyóiratokban.
Fotó emlékek
Esküvöi kép-1936
|
![]() |
Tanítóképző végzősei-1930 |
Osztálytabló-1937-38 |
Zalavári Sándor
Forrás:
1.Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár.
2.Szojka László adatközlése.
Gratulálok! Nagyon jó a cikk.
VálaszTörlésEgy-két megjegyzést tennék csak:
- a behelyezett fénykép kissé eltakarja a szöveget
- Petrova Ves magyarul Péterlak
- az "Új Szó" az egyetlen magyar nyelvű (cseh)szlovákiai napilap volt, és maradt máig
Üdvözlettel és sok sikert kívánva: Keresztes Csaba
Kösz a bejegyzést (kiigazítottam). Ha fölrakom az írást a blogba, többnyire tovább már nem foglalkozom vele. Kivétel, ha újabb adathoz jutok a témában, akkor a bővítést átvezetem.
TörlésÖrülök, hogy érdeklődsz a blogom iránt.
Természetes, hogy érdeklődöm!
VálaszTörlés